Kniha vzpomínek Josefa Jindřicha - ukázky

Kniha vzpomínek

Z předmluvy napsané Růženou rozenou Jindřichovou, dcerou autora knihy:

Knížka zachycuje významnou část autobiografie mého tatínka: „ Z mého života“, ve které popsal na sklonku života celý svůj životní příběh pro nás, své potomky. Část tohoto rozsáhlejšího textu, kterou jsem se rozhodla zveřejnit a vydat k uctění jeho památky a k významnému výročí konce II. světové války, zachycuje složité období před osvobozením Československa a zvláště poslední týdny před koncem války na Tišnovsku. Je zde zachyceno období, kdy byl tatínek totálně nasazen do zbrojní výroby a kdy byl, po útěku před transportem, přijat do řad partyzánské skupiny Generála Luži, ve které aktivně působil a zúčastnil se bojových akcí na Tišnovsku až do konce války. Osobní účast mého tatínka na záchraně amerických letců bombardéru Liberator, sestřeleného krátce před půlnocí, 16. dubna roku 1945 a následující tři týdny společného soužití s nimi, znamenala navázání upřímných přátelských vztahů, platných po zbytek života. Společné působení Američanů při partyzánských akcích, snaha zajistit jim bezpečnost až do konce války, to byly zážitky, na které tatínek vždycky rád vzpomínal. Popisuje také, jak riskovali své životy, byli mladí, i když je pravda, jak uvádí, věděli, do čeho jdou a byli si vědomi následků. O vděku Američanů a věrnosti popisu zachycených událostí svědčí i děkovný dopis, který zaslal po válce seržant Charles Sam Jones strýci Miloši Dostálovi zvanému Mixi (přezdívka mezi partyzány), který si tatínek uchoval i s dobovými fotografiemi:


Letci

Letci

Pětice Američanú zachráněných z letadla hořícího nad Tišnovem, je stále ještě oblečená do leteckých kombinéz. Jen jeden z nich už má přehozený civilní kabát (baloňák). Dnes je možná dost těžké představit si, s jakou obtíží se za války shánělo jakékoliv šatstvo. Ostatně nejen za války a nejen oblečení. Potravinové lístky a tzv. šatenky byly běžnou součástí našich životů ještě počátkem padesátých let. To již byli "naši" američtí letci bezpečně doma a u nás se mnozí nestačili v nové komunistické realitě divit. Ale vraťme se ještě do doby, kdy se obecně věřilo, že po válce bude hned líp.

Následující fotka zachycuje místo, kam letoun B-24 Liberator dopadl. V pozadí snímku je velitel místní partyzánské skupiny zvaný Mixi. Poslední historický dokument je Holánkova hájovna u Nihova, kde ... zajímá Vás to víc? Napište nám, rádi se s Vámi podělíme o své další informace.

Letadlo

hajovna

V závěru knihy autor uvádí: Psaní těchto vzpomínek jsem zahájil 1. března 2010 přepisováním rukopisu na stroji pro zadání do tisku. Poté jsem zajistil dobové fotografie a v lednu 2012 nám soukromá firma provedla sazbu.

Josef Jindřich (1924 - 2012) u pomníku v Tišnově (2007):
(Mimořádně zajímavá kniha je v jeho rodině k dispozici.)

hajovna

Upraveno s laskavým souhlasem paní Šudákové, dcery autora knihy,
pro prezentaci v Žandovském mlýně a na jeho webových stránkých
jaro 2018