V lednu 2016 už konečně ležel na Skaličce sníh
zima na Skaličce

a v seknici mlýna se chystala sousedská beseda na sobotu 23. ledna. Pozvali jsme jazzové kvarteto a spoustu dalších přátel, připravili židle. Víc se topilo.
židle v seknici


židle v seknici

Už po čtvrté hodině se scházeli první hosté
První hosté

Někteří přinesli vynikající dobroty. Ty fantastické chlebíčky, které brzo zůstaly už jen na fotce, připravil pan starosta. Na okně byla i nenápadná lahvinka na zahřátí. A ten drobný obrázek uprostřed? To je přece svatý Václav, patron naší obce.
občerstvení

A jen tak mimochodem: víte, že nejlepší slivovice na světě je ze švestek ze zahrady bývalé ovocné školky zdejšího sadaře Karla Žandovského? Karla odvedlo v únoru 1945 nacistické komando; stejně jako jeho bratra, sestru, sestřenici a nejbližšího souseda, když vyjmenujeme jen ty ze Skaličky popravené v Mauthausenu. K uctění jejich památky pořádalo koncerty v seknici v minulém století od šedesátých let Moravské kvarteto pod hlavičkou Svazu protifašistických bojovníků. Dočtete se o tom i v literatuře - třeba v knize Jindřišky Bártové o brněnské hudební osobnosti Miloslavu Ištvanovi, nebo ve velmi pečlivě zpracovaných Vzpomínkách Jiřího Kotase. Ono se vůbec na téhle letošní první besedě hodně vzpomínalo a povídalo. A bylo na co i o čem. Ale to zase - bude-li zájem - zmíníme příště. Nejvíc se přece hrálo. Koncert začal, jak bylo na pozvánce, přesně v 17 hodin; hráče přivítal na Skaličce pan starosta. Poslouchali jsme se zájmem. Ne, videozáznam jsme zatím nepořizovali. Takže nabízíme jen fotku ze závěrečné děkovačky.


kvarteto

Pak už se kvarteťáci balili, ale hezké melodie ve mlýně zůstaly.
dnes končíme


My domácí jsme si ještě chvíli povídali. Gratulovali jsme všem Zdenkům, i když mezi nás z nejrůznějších důvodů nepřišli; připomenuli jsme si na 2. února připravovanou vernisáž obrazů naší rodačky Jitky Páralové, vyměnili si nebo spíš vyměnily, recepty na sladkosti a dopili báječný svařák. Bylo nám prostě spolu pěkně. DÍK

A PŘÍŠTĚ PŘIJĎTE ZAS - těší se na Vás Žandovský mlýn na Skaličce u Tišnova
Skalička, leden 2016